Programme

Programme

Saturday
08/09/2018
Sunday
09/09/2018
Monday
10/09/2018
Tuesday
11/09/2018
Wednesday
12/09/2018
8:30 Registration Registration
9:00 BGBTP Workshop IOPMLDA Workshop Tutorials Keynote
Kurt Mehlhorn
Keynote
Ahmed Elgammal
Keynote
Francis Heylighen
9:30
10:00
10:30 Coffee Break
11:00 Tutorials BGBTP Workshop IOPMLDA Workshop Tutorials Poster Session 1 Poster Session 4 Poster Session 7
11:30
12:00
12:30 Lunch Closing Session
13:00
13:30 Lunch
14:00 BB-DOB Workshop DNN Workshop Tutorials AMO Workshop EML Workshop Tutorials Poster Session 2 Poster Session 5
14:30
15:00 Guided Tour

University
of Coimbra
15:30 Coffee Break
16:00 BB-DOB Workshop DNN Workshop Tutorials AMO Workshop EML Workshop Tutorials Poster Session 3 Poster Session 6
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00 Informal Gathering Welcome Reception Conference Dinner
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
This programme is provisional and may be subject to change.



General Information

Lunches will be served in:

Central (Blue) Canteen [8 to 10 of September]

S. Jerónimo Canteen [11 to 12 of September]

Coffee Breaks will be served in:

Mathematics Department [8 to 9 of September]

Dom Dinis Cultural Centre [10 to 12 of September]

[to top]


Detailed Program

Saturday, 8 September

11h00-12h30

Tutorials

Room 2.4 | Adaptive Parameter Choices in Evolutionary Computation
Carola Doerr
Room 3.1 | Bio-Inspired Approaches to Anomaly and Intrusion Detection
Luis Martí and Marc Schoenauer
Room 2.2 | Evolutionary Computation and Machine Learning in Cryptology
Stjepan Picek
Room 2.5 | Exploratory Landscape Analysis
Pascal Kerschke and Mike Preuss
Room 2.3 | Learning Classifier Systems as Learning Cognitive Systems
Will Browne
[to top]

14h00-15h30

Workshop | Room 2.4 | Black Box Discrete Optimization Benchmarking (BB-DOB)
Pietro S. Oliveto, Markus Wagner, Thomas Weise, Borys Wróbel, and Aleš Zamuda

14:00-14:30 | Discrete Real-world Problems in a Black-box Optimization Benchmark
Sebastian Raggl
14:30-15:00 | Compiling a Benchmarking Test-Suite for Combinatorial Black-Box Optimization: A Position Statement
Ofer M. Shir, Carola Doerr, Thomas Bäck
15:00-15:30 | Examples Implementing Black-Box Discrete Optimization Benchmarking Survey for BB-DOB@GECCO and BB-DOB@PPSN
Aleš Zamuda, Goran Hrovat, Elena Lloret, Miguel Nicolau, Christine Zarges
[to top]

Workshop | Room 2.2 | Developmental Neural Networks
Dennis Wilson, Julian F. Miller and Sylvain Cussat-Blanc

14:00-14:10 | Introduction
Dennis G. Wilson, Julian F. Miller, and Sylvain Cussat-Blanc
14:10-15:10 | The Secret Life of Neurons: From Birth to Adulthood
Keynote by Sophie Pautot
15:10-15:30 | Evolving programs that build neural networks for multiple problems
Julian F. Miller, Dennis G. Wilson, and Sylvain Cussat-Blanc
[to top]

Tutorials

Room 3.1 | Multiagent Systems and Agent-Based Modeling and Simulation
Ana Bazzan
Room 2.5 | Runtime Analysis of Population-Based Evolutionary Algorithms
Per Kristian Lehre
Room 2.3 | The Most Recent Advances on Multi-Modal Optimization
Michael G. Epitropakis, Mike Preuss and Xiaodong Li
[to top]

16h00-18h00

Workshop | Room 2.4 | Black Box Discrete Optimization Benchmarking (BB-DOB)
Pietro S. Oliveto, Markus Wagner, Thomas Weise, Borys Wróbel, and Aleš Zamuda

16:00-16:30 | A Dynamic Preference-based Evolutionary Multi-objective Optimization Benchmark based on reference point?
Qite Yang, Juan Zou, Gan Ruan, Shengxiang Yang, Jinhua Zheng
16:30-17:00 | Analyzing the Impact of Performance Indicator Parameterizations on the Assessment of Algorithm Performances
Pascal Kerschke, Jakob Bossek, Heike Trautmann
17:00-17:30 | Optil.io: Online Platform for Benchmarking Optimization Algorithms
Szymon Wasik, Maciej Antczak, Jan Badura, and Artur Laskowski
17:30-18:00 | IOHProfiler: A Benchmarking and Profiling Tool for Iterative Optimization Heuristics
Hao Wang, Furong Ye, Carola Doerr, Sander van Rijn, Thomas Bäck
[to top]

16h00-17h30

Workshop | Room 2.2 | Developmental Neural Networks
Dennis Wilson, Julian F. Miller and Sylvain Cussat-Blanc

16:00-16:20 | Distance-based Kernels for Surrogate Model-based Neuroevolution
Jörg Stork, Martin Zaefferer, and Thomas Bartz-Beielstein
16:20-16:40 | Minimum Requirements for an Artificial Rat
Yile Ying, Alex Rose, Abubakar Siddique, and Will N. Browne
16:40-17:00 | A gene regulatory network model for axon guidance
Dennis G. Wilson, Sylvain Cussat-Blanc, Hervé Luga
17:00-17:30 | Panel discussions
[to top]

Tutorials

Room 3.1 | Applications of Genetic Programming in Dynamic Scheduling
Domagoj Jakobovic, Marko Đurasević, Yi Mei, Mengjie Zhang, and Su Nguyen
Room 2.5 | Next Generation Genetic Algorithms
Darrell Whitley
Room 2.3 | Theory of Parallel Evolutionary Algorithms
Dirk Sudholt
[to top]

Sunday, 9 September

09h00-10h30

Workshop | Room 2.4 | Bridging the Gap Between Theory and Practice in Nature-Inspired Optimisation
Fernando G. Lobo and Thomas Jansen

09:00-09:15 | An Introduction to the Workshop
Fernando G. Lobo and Thomas Jansen
09:15-09:50 | It’s all About the Problem: Some Thoughts on Nature-Inspired Solver Software Development
Carlos M. Fonseca
09:50-10:25 | Towards a Combinatorial Optimization API for Nature-Inspired Optimization Algorithms
Eva Tuba, Carlos M. Fonseca, Penousal Machado
[to top]

Workshop | Room 2.5 | Investigating Optimization Problems from Machine Learning and Data Analysis
Marcus Gallagher, Mike Preuss and Pascal Kerschke

9:00-9:30 | Introduction and Workshop Overview
Marcus Gallagher, Mike Preuss and Pascal Kerschke
9:30-10:00 | Exploratory Landscape Analysis of the MLDA problem set
Marcus Gallagher and Sobia Saleem
10:00-10:30 | Recurrence Quantification Analysis of the State Space Trajectories of Black-Box Continuous Optimization Algorithms
Shing Hei Zhan and Mario A. Muñoz
[to top]

Tutorials

Room 2.3 | Evolutionary Bilevel Optimization: An Emerging Area for Research and Application in EC
Kalyanmoy Deb, Ankur Sinha and Pekka Malo
Room 3.1 | Semantic Genetic Programming
Alberto Moraglio and Krzysztof Krawiec
Room 2.2 | The Cartography of Computational Search Spaces
Gabriela Ochoa
[to top]

11h00-12h30

Workshop | Room 2.4 | Bridging the Gap Between Theory and Practice in Nature-Inspired Optimisation
Fernando G. Lobo and Thomas Jansen

11:00-11:35 | Towards a More Practice-Aware Evaluation of Iterative Optimization Heuristics
Carola Doerr
11:35-12:10 | Interplay Between Theory and Practice
Fernando G. Lobo
12:10-12:30 | Discussion
[to top]

Workshop | Room 2.5 | Investigating Optimization Problems from Machine Learning and Data Analysis
Marcus Gallagher, Mike Preuss and Pascal Kerschke

11:00-11:30 | Evaluating Algorithm Performance on the MLDA problem set
Marcus Gallagher, Sobia Saleem, Saskia Van Ryt, and Yukai Qiao
11:30-12:00 | Audience Hands-On session
Mike Preuss and Pascal Kerschke
12:00-12:20 | Open Panel and Audience Discussion
12:20-12:30 | Workshop Summary and Future Plans
Marcus Gallagher, Mike Preuss and Pascal Kerschke
[to top]

Tutorials

Room 3.1 | Cartesian Genetic Programming
Julian F. Miller
Room 2.3 | Introduction to Statistical Modeling of EC Systems and Experiments: A Visual Approach
Mark Wineberg
Room 2.2 | Multi-Objective Optimization with the jMetal Framework
Antonio J. Nebro
[to top]

14h00-15h30

Workshop | Room 2.3 | Advances in Multimodal Optimization
Mike Preuss, Michael G. Epitropakis, and Xiaodong Li

14:00-14:15 | Current State of Multimodal Optimization
Michael Epitropakis, Xiaodong Li, and Mike Preuss
14:15-15:00 | Multi-modal Multi-objective Optimization: Test Problems, Algorithms and Performance Indicators
Hisao Ishibuchi.
15:00-15:30 | Discussion. How to benchmark multimodal optimization algorithms?
[to top]

Workshop | Room 2.4 | Evolutionary Machine Learning
Giovanni Squillero and Alberto Tonda

14:00-14:18 | EvoML Opening
Giovanni Squillero and Alberto Tonda
14:18-14:36 | Evolving Differentiable Gene Regulatory Networks
Dennis G Wilson, Kyle Harrington, Sylvain Cussat-Blanc, and Hervé Luga
14:36-14:54 | Eco-Evolutionary Search in a Metamorph Learner
Iago Bonnici, Abdelkader Gouaïch, and Fabien Michel
14:54-15:12 | Provably Efficient Search Heuristics by Learning-Inspired Parameter Control
Benjamin Doerr, Carola Doerr, and Jing Yang
15:12-15:30 | Observing the Population Dynamics in GE by means of the Intrinsic Dimension
Eric Medvet, Alberto Bartoli, Alessio Ansuini, and Fabiano Tarlao
[to top]

Tutorials

Room 3.1 | Cloud-y Evolutionary Algorithms
J.J. Merelo
Room 2.2 | Computational Complexity Analysis of Genetic Programming
Pietro Oliveto and Andrei Lissovoi
Room 2.5 | Mathematical Programming as a Complement to Bio-Inspired Optimization
Ofer Shir
[to top]

16h00-17h30

Workshop | Room 2.3 | Advances in Multimodal Optimization
Mike Preuss, Michael G. Epitropakis, and Xiaodong Li

16:00-16:45 | Exploiting a Problem’s Multimodality for Improved Multi-Objective Optimization
Pascal Kerschke
16:45-17:15 | Discussion. Multimodal and/or multi-objective optimization?
17:15-17:30 | Wrap-up
Michael Epitropakis, Xiaodong Li, Mike Preuss
[to top]

Workshop | Room 2.4 | Evolutionary Machine Learning
Giovanni Squillero and Alberto Tonda

16:00-16:18 | Automatic Design of a Dynamic Multi-Objective Local Search Algorithm
Camille Pageau, Aymeric Blot, Holger H. Hoos, Marie-Eléonore Kessaci, and Laetitia Jourdan
16:18-16:36 | Feature selection using multiobjective evolutionary algorithms
Roman Denysiuk, Renê Pinto, M. Fernanda Costa, Lino Costa, and António Gaspar-Cunha
16:36-16:54 | Multiobjective Evolutionary Classifier Design using Class Scores by a Deep Convolutional Neural Network
Yusuke Nojima, Sota Sakai, Naoki Masuyama, and Hisao Ishibuchi
16:54-17:12 | MRI Gastric Images Processing using a Multiobjective Fly Algorithm
Shatha Al-Maliki, Evelyne Lutton, François Boué, and Franck Vidal
17:12-17:30 | EvoML Closing
Giovanni Squillero and Alberto Tonda
[to top]

Tutorials

Room 2.2 | A Small World Hidden in Evolutionary Computation Techniques
Roman Šenkeřík
Room 2.5 | Evolutionary Algorithms and Hyper-Heuristics
Nelishia Pillay
Room 3.1 | Genetic Improvement: Taking Real-World Source Code and Improving it Using Genetic Programming
John Woodward and Saemundur O. Haraldsson
[to top]

Monday, 10 September

09h00-10h30

Opening Session | Room 17A | Chair: Luís Paquete

Welcome address
Carlos M. Fonseca
Keynote: On Physarum Computations
Kurt Mehlhorn
[to top]

11h00-12h30

Poster Session 1 — Best Paper Nominations | Chair: Emma Hart

A Decomposition-based Evolutionary Algorithm for Multi-modal Multi-objective Optimization
Ryoji Tanabe and Hisao Ishibuchi
A General Dichotomy of Evolutionary Algorithms on Monotone Functions
Johannes Lengler
Algorithm Configuration Landscapes: More Benign than Expected?
Yasha Pushak and Holger Hoos
Evolutionary Search of Binary Orthogonal Arrays
Luca Mariot, Stjepan Picek, Domagoj Jakobovic and Alberto Leporati
First-Hitting Times Under Additive Drift
Timo Kötzing and Martin S. Krejca
Learning Bayesian Networks with Algebraic Differential Evolution
Marco Baioletti, Alfedo Milani and Valentino Santucci
New Initialisation Techniques for Multi-Objective Local Search Application to the Bi-Objective Permutation Flowshop
Aymeric Blot, Manuel López-Ibáñez, Marie-Eleonore Kessaci and Laetitia Jourdan
On Pareto Local Optimal Solutions Networks
Arnaud Liefooghe, Bilel Derbel, Sébastien Verel, Manuel López-Ibánez, Hernán Aguirre and Kiyoshi Tanaka
[to top]

14h00-15h30

Poster Session 2 | Chair: Carlos Coello Coello

A Probabilistic Tree-Based Representation for Non-Convex Minimum Cost Flow Problems
Behrooz Ghasemishabankareh, Melih Ozlen, Frank Neumann and Xiaodong Li
A Simple Indicator Based Evolutionary Algorithm for Set-Based Minmax Robustness
Yue Zhou-Kangas and Kaisa Miettinen
Analyzing Resilience to Computational Glitches in Island-Based Evolutionary Algorithms
Rafael Nogueras and Carlos Cotta
Fast Artificial Immune Systems
Dogan Corus, Pietro S Oliveto and Donya Yazdani
First-Hitting Times for Finite State Spaces
Timo Kötzing and Martin S. Krejca
Lamarckian Evolution of Convolutional Neural Networks
Jonas Prellberg and Oliver Kramer
Linear Combination of Distance Measures for Surrogate Models in Genetic Programming
Martin Zaefferer, Jörg Stork, Oliver Flasch and Thomas Bartz-Beielstein
Optimisation and Illumination of a Real-world Workforce Scheduling and Routing Application (WSRP) via Map-Elites
Neil Urquhart and Emma Hart
PSO-Based Search Rules for Aerial Swarms Against Unexplored Vector Fields via Genetic Programming
Palina Bartashevich, Illya Bakurov, Sanaz Mostaghim and Leonardo Vanneschi
Sensitivity of Parameter Control Mechanisms with Respect to Their Initialization
Carola Doerr and Markus Wagner
Towards Large-Scale Multiobjective Optimisation with a Hybrid Algorithm for Non-Dominated Sorting
Margarita Markina and Maxim Buzdalov
Understanding Climate-Vegetation Interactions in Global Rainforests Through a GP-Tree Analysis
Anuradha Kodali, Marcin Szubert, Kamalika Das, Sangram Ganguly and Josh Bongard
[to top]

16h00-17h30

Poster Session 3 | Chair: Gabriela Ochoa

A Comparative Study of Large-Scale Variants of CMA-ES
Konstantinos Varelas, Anne Auger, Dimo Brockhoff, Nikolaus Hansen, Yann Semet, Rami Kassab, Frédéric Barbaresco and Ouassim Ait ElHara
A Modern, Event-Based Architecture for Distributed Evolutionary Algorithms
Juan Julián Merelo-Guervós and José Mario Garcia Valdez
A Simple Proof for the Usefulness of Crossover in Black-Box Optimization
Eduardo Carvalho Pinto and Carola Doerr
Artificial Immune Systems Can Find Arbitrarily Good Approximations for the NP-Hard Partition Problem
Dogan Corus, Pietro S. Oliveto and Donya Yazdani
Bridging Elementary Landscapes and a Geometric Theory of Evolutionary Algorithms: First Steps
Marcos Diez García and Alberto Moraglio
Conditional Preference Learning for Personalized and Context-Aware Journey Planning
Mohammad Haqqani, Amirhomayoon Ashrafzadeh, Xiaodong Li and Xinghuo Yu
Efficient Recombination in the Lin-Kernighan-Helsgaun Traveling Salesman Heuristic
Renato Tinós, Keld Helsgaun and Darrell Whitley
On the Performance of Baseline Evolutionary Algorithms on the Dynamic Knapsack Problem
Vahid Roostapour, Aneta Neumann and Frank Neumann
Performance Assessment of Recursive Probability Matching for Adaptive Operator Selection in Differential Evolution
Mudita Sharma, Manuel Lopez Ibanez and Dimitar Kazakov
Self-Adaptive Crossover in Genetic Programming: The Case of the Tartarus Problem
Thomas D. Griffiths and Aniko Ekart
Use of Two Reference Points in Hypervolume-Based Evolutionary Multiobjective Optimization Algorithms
Hisao Ishibuchi, Ryo Imada, Naoki Masuyama and Yusuke Nojima
What Are the Limits of Evolutionary Induction of Decision Trees?
Krzysztof Jurczuk, Daniel Reska and Marek Kretowski
[to top]

Tuesday, 11 September

09h00-10h30

Plenary Session | Room 17A | Chair: Penousal Machado

Announcements
Keynote: The Shape of Art History in the Eyes of the Machine
Ahmed Elgammal
[to top]

11h00-12h30

Poster Session 4 | Chair: Dirk Thierens

A First Analysis of Kernels for Kriging-Based Optimization in Hierarchical Search Spaces
Martin Zaefferer and Daniel Horn
Directed Locomotion for Modular Robots with Evolvable Morphologies
Gongjin Lan, Milan Jelisavcic, Diederik Roijers, Evert Haasdijk and Guszti Eiben
Empirical Analysis of Diversity-Preserving Mechanisms on Example Landscapes for Multimodal Optimisation
Edgar Covantes Osuna and Dirk Sudholt
Escherization with a Distance Function Focusing on the Similarity of Local Structure
Yuichi Nagata
GOMGE: Gene-Pool Optimal Mixing on Grammatical Evolution
Eric Medvet, Alberto Bartoli, Andrea De Lorenzo and Fabiano Tarlao
Program Trace Optimization
Alberto Moraglio and James McDermott
Runtime Analysis of Evolutionary Algorithms for the Knapsack Problem with Favorably Correlated Weights
Frank Neumann and Andrew M. Sutton
Sampling Heuristics for Multi-Objective Dynamic Job Shop Scheduling Using Island Based Parallel Genetic Programming
Deepak Karunakaran, Yi Mei, Gang Chen and Mengjie Zhang
Theoretical Analysis of Lexicase Selection in Multi-Objective Optimization
Thomas Jansen and Christine Zarges
Towards an Adaptive CMA-ES Configurator
Sander van Rijn, Carola Doerr and Thomas Bäck
Tree-Structured Decomposition and Adaptation in MOEA/D
Hanwei Zhang and Aimin Zhou
Use of Reference Point Sets in a Decomposition-based Multi-Objective Evolutionary Algorithm
Edgar Manoatl Lopez and Carlos A. Coello Coello
[to top]

14h00-15h30

Poster Session 5 | Chair: Leonardo Vanneschi

A Double-Niched Evolutionary Algorithm and its Behavior on Polygon-Based Problems
Yiping Liu, Hisao Ishibuchi, Yusuke Nojima, Naoki Masuyama and Ke Shang
Artificial Decision Maker Driven by PSO: An Approach for Testing Reference Point Based Interactive Methods
Cristobal Barba-Gonzalez, Vesa Ojalehto, José García-Nieto, Antonio J. Nebro, Kaisa Miettinen and Jose F Aldana Montes
Challenges in High-Dimensional Reinforcement Learning with Evolution Strategies
Nils Müller and Tobias Glasmachers
Destructiveness of Lexicographic Parsimony Pressure and Alleviation by a Concatenation Crossover in Genetic Programming
Timo Kötzing, J. A. Gregor Lagodzinski, Johannes Lengler and Anna Melnichenko
Exploration and Exploitation Without Mutation: Solving the Jump Function in O(n) Time.
Darrell Whitley, Swetha Varadarajan, Rachel Hirsch and Anirban Mukhopadhyay
Filtering Outliers in One Step with Genetic Programming
Uriel Lopez, Leonardo Trujillo and Pierrick Legrand
Generalized Self-Adapting Particle Swarm Optimization Algorithm
Mateusz Uliński, Adam Żychowski, Michał Okulewicz, Mateusz Zaborski and Hubert Kordulewski
On the Synthesis of Perturbative Heuristics for Multiple Combinatorial Optimisation Domains
Christopher Stone, Emma Hart and Ben Paechter
Prototype Discovery Using Quality-Diversity
Alexander Hagg, Alexander Asteroth and Thomas Bäck
Sampling Local Optima Networks of Large Combinatorial Search Spaces: The QAP Case
Sébastien Verel, Fabio Daolio, Gabriela Ochoa and Marco Tomassini
Tailoring Instances of the 1D Bin Packing Problem for Assessing Strengths and Weaknesses of Its Solvers
Ivan Amaya, José Carlos Ortiz-Bayliss, Santiago Enrique Conant-Pablos, Hugo Terashima and Carlos Coello Coello
Weaving of Metaheuristics with Cooperative Parallelism
Jheisson López, Danny Munera, Daniel Diaz and Salvador Abreu
[to top]

16h00-17h30

Poster Session 6 | Chair: Dirk Arnold

A Model-Based Framework for Black-Box Problem Comparison Using Gaussian Processes
Sobia Saleem, Marcus Gallagher and Ian Wood
A Suite of Computationally Expensive Shape Optimisation Problems Using Computational Fluid Dynamics
Steven Daniels, Alma Rahat, Richard Everson, Gavin Tabor and Jonathan Fieldsend
A Surrogate Model Based on Walsh Decomposition for Pseudo-Boolean Functions
Sébastien Verel, Bilel Derbel, Arnaud Liefooghe, Hernán Aguirre and Kiyoshi Tanaka
Critical Fractile Optimization Method Using Truncated Halton Sequence with Application to SAW Filter Design
Kiyoharu Tagawa
Extending Program Synthesis Grammars for Grammar-Guided Genetic Programming
Stefan Forstenlechner, David Fagan, Miguel Nicolau and Michael O’Neill
Extending the Speed-Constrained Multi-Objective PSO (SMPSO) With Reference Point Based Preference Articulation
Antonio J. Nebro, Juan J. Durillo, José García-Nieto, Cristóbal Barba-Gonzaléz, Javier Del Ser, Carlos A. Coello Coello, Antonio Benítez-Hidalgo and José F. Aldana-Montes
Heavy-Tailed Mutation Operators in Single-Objective Combinatorial Optimization
Tobias Friedrich, Andreas Göbel, Francesco Quinzan and Markus Wagner
Heuristics in Permutation GOMEA for Solving the Permutation Flowshop Scheduling Problem
Gerben Aalvanger, Hoang Luong, Peter Bosman and Dirk Thierens
Improving 1by1EA to Handle Various Shapes of Pareto Fronts
Yiping Liu, Hisao Ishibuchi, Yusuke Nojima, Naoki Masuyama and Ke Shang
Level-Based Analysis of the Population-Based Incremental Learning Algorithm
Per Kristian Lehre and Phan Trung Hai Nguyen
Optimal Neuron Selection and Generalization: NK Ensemble Neural Networks
Darrell Whitley, Renato Tinós and Francisco Chicano
Ring Migration Topology Helps Bypassing Local Optima
Clemens Frahnow and Timo Kötzing
[to top]

Wednesday, 12 September

09h00-10h30

Plenary Session | Room 17A | Chair: Anne Auger

Announcements
Keynote: Self-Organization, Emergence and Stigmergy: Coordination from the Bottom-Up
Francis Heylighen
[to top]

11h00-12h30

Poster Session 7 | Chair: Thomas Jansen

Adaptive Advantage of Learning Strategy: A Study Through Dynamic Landscape
Nam Le, Michael O’Neill and Anthony Brabazon
Automated Selection and Configuration of Multi-Label Classification Algorithms with Grammar-Based Genetic Programming
Alex de Sá, Alex Freitas and Gisele Pappa
Comparative Study of Different Memetic Algorithm Configurations for the Cyclic Bandwidth Sum Problem
Eduardo Rodriguez-Tello, Valentina Narvaez-Teran and Frederic Lardeux
Design of a Surrogate Model Assisted (1+1)-ES
Arash Kayhani and Dirk Arnold
EDDA-V2 – An Improvement of the Evolutionary Demes Despeciation Algorithm
Illya Bakurov, Leonardo Vanneschi, Mauro Castelli and Francesco Fontanella
Perturbation Strength and the Global Structure of QAP Fitness Landscapes
Gabriela Ochoa and Sebastian Herrmann
Precise Runtime Analysis for Plateaus
Denis Antipov and Benjamin Doerr
Spark Clustering Computing Platform Based Parallel Particle Swarm Optimizers for Computationally Expensive Global Optimization
Qiqi Duan, Lijun Sun and Yuhui Shi
Sparse Incomplete LU-Decomposition for Wave Farm Designs Under Realistic Conditions
Didac Rodriguez Arbones, Nataliia Y. Sergiienko, Boyin Ding, Oswin Krause, Christian Igel and Markus Wagner
Towards a More General Many-Objective Evolutionary Optimizer
Jesús Guillermo Falcón-Cardona and Carlos Artemio Coello Coello
Towards a Running Time Analysis of the (1+1)-EA for OneMax and LeadingOnes Under General Bit-Wise Noise
Chao Bian, Chao Qian and Ke Tang
[to top]